Lyden av Pakistan

Det finnes utrolig mye flott musikk fra Pakistan. Den pakistanske musikken har lange tradisjoner, ofte knyttet til lovprising i religiøse ritualer, men også til fest og dans.
|
|
|
|
|
Nusrat Fateh Ali Khan er mesteren. Jeg har samlet noen av hans aller beste innspillinger her. |
|
|
|
|
Andre musikkformer fra Pakistan
Dafli er en annen stil, denne uttrykker glede og blir ofte brukt i bryllup og til fest. Den enkle pakistanske tamburinen er sentral her.
Kashmiri er som det høres ut som, musikk fra Kashmir som ligger nord i Pakistan. Her er musikken påvirket av sentralasiatiske skalaer og instrumenter.
Musikken fra punjab-provinsen kalles punjabi og er som oftest bhangra, rytmisk dansevennlig musikk som blir spilt på en dhol-tromme som hovedinstrument, strengeinstrumentet tumbi og fløyte.
Pashto er ganske lik qawwali når det gjelder instrumentering selv om denne til stor del er vokal folkemusikk.
Lollywood og pakistansk populærmusikk
Veldig mye av dagens mainstream-musikk fra Pakistan er påvirket av vestens populærmusikk og deres eget Lollywood i Lahore der filmindustrien er konsentrert. Jeg har sjekket ut noe av dette.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Psykedelia fra Lollywood
Kollega Christian tipset meg om en av sine pakistanske favoritter: The Sound of Wonder som er en antologi med psykedelisk filmmusikk fra Lollywood (1973-1980). "Flere av sangene er noe så sjeldent som lystig og luftig psykedelia. En av årsakene til denne uvanlige kombinasjonen kan være at låtskriverne og musikerne ”eksperimenterte” med alkohol – et rusmiddel de muslimske overhodene i Pakistan lenge hadde stilt seg negative til. Og lettere bedugget lot de fingrene frike ut på space-ekko-maskiner (!), trekkspill, synthesizere og fuzzgitarer, som utrolig nok alltid resulterte i svært gode poplåter.
Det er vanskelig å beskrive akkurat hvordan det låter, men dersom du hører for deg at Monty Python var fra Pakistan og hadde innstillingene og de musikalske ferdighetene til The Residents, samt at dette bandet hadde fått i oppgave å lage latterlig gode popsanger til en Bollywood-inspirert tolkning av James Bond, begynner en å nærme seg."